Želite da angažujete Sašu?

Imate glumački projekat, muzičko poetsku ideju na pameti, ili želite da postavite pitanje Saši Pilipoviću? 

Gluma

Kroz istaknutu glumačku karijeru koja traje duže od tri decenice, Saša Pilipović ostvario je mnogobrojne zapažene uloge.

U svom matičnom pozorištu u Kragujevcu, isticao se kroz različita ostvarenja, koja su u punom sjaju prikazivala njegov raskošni glumački talenat.

Na ovoj stranici možete se upoznati sa pet izdvojenih predstava i uloga koje su, po sopstvenom izboru glumca, obeležile karijeru Saše Pilipovića.

Zorba

U režiji Vitolda Mazurkijeviča, u Kragujevac je stigao kultni mjuzikl u dva čina, „Zorba”.

Džozef Stajn, Džon Kender i Fred Eb potpisuju priču o uživanju u životu uprkos svim usputnim problemima. Ovo je priča o vitalnosti, o čoveku obdarenom posebnom životnom mudrošću. Zorba neograničeno uživa u životu, donekle cinično prkosi svakodnevnici rešen da otkloni sve prepreke.

Njegov lik na daskama kragujevačkog Knjaževsko-srpskog teatra igra upravo Saša Pilipović. Osim njega, između ostalih, glumački ansambl čine Nenad Vulević u ulozi Nika, Jasmina Dimitrijević kao Hortenzija, Milica Majstorović kao Sudbina, te Ljubica Gašparović Jevtović kao Udovica.

Mjuzikl se u Kragujevcu izvodi po licenci dobijene od “Concord Theatricals” iz Njujorka, a u svetu se realizuje od 1968. godine kada je prvi put predstavljen na Brodveju. Osim Kragujevca, mjuzikl se imala prilike da pogleda i beogradska publika

Nakn izvedbe na Terazijama na Radio Beogradu 2, u okviru emisije “Kulturni krugovi” osvanula je i kritika mjuzkla koju potpisuje Bojan Munjin, a koju prenosimo u celosti: 

Najjača i najslabija osobina svakog mjuzikla, u isto vreme, jeste u tome što on mora da bude savršen. S jedne strane mjuzikl mora da bude takav da ga publika gleda otvorenih usta, i na tome Brodvej i Vest End grade svoju popularnost, ali ta savršenost može da bude i neprirodna i izveštačena pa će publika često taj pod navodnicima ‘spektakl’ zaboraviti već sledećeg jutra.

Postoje međutim i mjuzikli sa ljudskim licem, koji žele da ispričaju priču, da uživaju u igri, manje da šarmiraju publiku i napune blagajnu. Primer takvog mjuzikla je „Zorba“ u izvedbi glumaca Knjaževsko-srpskog teatra iz Kragujevca koji je nedavno gostovao u Pozorištu na Terazijama.

Kada se gleda kako ti kragujevački glumci igraju, pevaju i plešu, odnosno šta oni sve mogu, onda se može reći da jedan mali grad bez sumnje ima veliko pozorište. Ako možeš da odigraš Zorbu onda sve možeš. Uostalom, Kragujevčani su to pokazali i u drugim svojim predstavama.

Čitavu priču, preko romana i tog slavnog filma znamo: Zorba, običan čovek sa Krita, najviše od svega voli život. On je i strastan i obazriv, svojeglav i mudar, voli žene ali ih se i boji, svestan da često preteruje, ali i hrabar u odluci da će za sve svoje postupke da plati on sam. Jurcao je posvuda, ali njegova mera sveta je to parče mediteranskog kamena i neba kome se on uvek vraća. Ako treba i umreće, ali neka to bude uz osmeh i pesmu.

Knjaževsko srpski teatar nas je uverljivo uvukao u ovu priču, kreirajući stvaran svet u kome ljubav i zadovoljstvo koegzistiraju sa ljubomorom i surovošću. Pola-pola. Sve je tu, kako kaže autor ove predstave Vitold Mazurkijevič, vrlo renomirani pozorišni reditelj evropske provenijencije.

Lik Zorbe sjajno igra dugogodišnji kragujevački glumac Saša Pilipović. Njegova profesionalna i životna sudbina možda bi se mogla i ukrstiti sa sudbinom junaka Zorbe kojeg igra: rođen je u Kragujevcu a proputovao je glumeći na esperantu zemlje i kontinente. Za bivše države, glumio je i u Sisku a stihove je uz gitaru do ranih jutarnjih sati govorio i u Zagrebu.

Sigurno je da bi u nekoj slavenskoj metropoli Saša bio noseći glumac u velikom teatru, ali život je veći od metropole i poput Zorbe, Saša će raširenih ruku na sceni, uz sirtaki na kraju predstave, zagrliti svoje malo parče zemlje i neba koje mu je sudbina dodelila.

Sve u svemu, kragujevački knjaževsko srpski teatar digao je na noge publiku na Terazijama, možda najviše zato što su njegovi glumci „Zorbu“ odigrali ne kao komercijalni hit, nego kao svoju priču koju su na pozornici odživeli punim srcem.

Dvojnik

Ovo je pozorište jednog glumca, stvoreno prema romanu Vidosava Stevanovića „Šta ptica kaže”.

Predstava prikazuje jedinstvenu ispovest Ivana Stambolića, otetog i ubijenog političkog lidera, prikazujući poslednji sat njegovog života kroz fiktivni dijalog sa Slobodanom Miloševićem, njegovim političkim „dvojnikom”.

U ovom razgovoru, otvaraju se pitanja razlika u duhu i politici između dva čoveka, čija je sudbina uticala na raspad jedne države. Kroz ovu dinamičnu studiju, pisac Vidosav Stevanović analizira sukobe vođa u srpskoj istoriji, od Karađorđa i Miloša Obrenovića do modernih političkih figura.

Režija i adaptacija ovog teksta povereni su Goranu Cvetkoviću, dok je u jedinoj scenskoj ulozi upravo Saša Pilipović. Njegova moćna interpretacija efektno iznosti kompleksnost ovog istorijskog sukoba na pozornicu, dajući život likovima i emotivnim tenzijama koje su definisale jednu eru.

Muziku za predstavu komponovao je Vladimir Jovanović iz elektronskog studija Radio Beograda, a u radio snimku uloge ubica tumače Nikola Milojević, Nenad Vuletić i Petar Lukić. Za video snimanje i montažu bio je zadužen Aleksandar Grujić, dok su Jovan Jović i Ivan Matejević kao asistent reditelja i izvršni producent dali ključan doprinos realizaciji predstave.

Produkcija je organizovana u saradnji sa Centrom za kulturu i umetnost Aleksinac.

Kolega Mel Gibsona

Predstavom „Kolega Mela Gibsona” Saša Pilipović je obeležio 30 godina umetničkog rada u kragujevačkom Knjaževsko-srpskom teatru.

U režiji Ane Todorović, Saša Pilipović na daske srpske pozorišne scene po prvi put je izneo ovo delo poznatog poljskog glumca, Tomaša Jačimeka.

U pitanju je komična priča o glumcu, koga jedna iznenadna životna okolnost dovodi u stanje velikih lomova, izazova i iracionalnih odluka.

Delo “Kolega Mela Gibsona” ponajviše govori o položaju umetnika danas.

U razapetosti između svoje slike o svetu, sebi i svom značaju i ne baš tako lepe slike u koju ga je život smestio, ovaj kolega Mela Gibsona lamentira nad svojom sudbinom, tražeći se.

Ubiti pticu rugalicu

Pozorišno ostvarenje „Ubiti pticu rugalicu” predstavlja prvo scensko izvođenje ovog klasika američke književnosti, delo Harper Li nagrađeno Pulicerovom nagradom.

Ekipu pod vođstvom Nebojše Bradića čine Đorđe Krivokapić, koji je uradio prevod i adaptaciju, Milivoje Štulović kao scenograf, kostimograf Jelena Janjatović, kompozitor Dragoslav Tanasković, koreograf Vera Obradović i grafički dizajner Goran Dimić.

U predstavi je učestvovao gotovo ceo ansambl kragujevačkog Knjaževsko-srpskog teatra te tako osim Saše Pilipovića u predstavi sudeluju Katarina Mitrović, Miloš Krstović, Isidora Rajković, Dušan Stanikić, Marina Perić, Zdravko Maletić, Sanja Matejić, Dragan Stokić, Nikola Milojević, Ivan Vidosavljević, Miodrag Pejković, Jasmina Dimitrijević, Aleksandar Milojević, Vladan Živković, Milić Jovanović, Čedomir Štajn i Nenad Vulević.

Radnja romana smeštena je na američki jug, no prikazuje suroviju verziju od one na koju smo navikli u književnim i umetničkim delima. Događa se u vreme velike ekonomske krize, čime dodatno reflektuje sličnosti sa sadašnjošću.

Projekat je realizovan uz podršku ambasade SAD u Beogradu, čime je dodatno obogaćen verodostojan prikaz atmosfere i „boja, mirisa, ukusa i zvukova” Alabame. To je doprinelo stvaranju autentičnog ambijenta američkog juga tridesetih godina prošlog veka.

Lepotica Linejna

U režiji Milića Jovanovića a po tekstu Martina Makdona u Knjaževsko-srpski teatar stigla je predstava „Lepotica Linejna” u kojoj Saša Pilipović igra ulogu Pato Dulija.

Osim njega, u predstavi učestvuju Marina Perić-Stojanović kao Morin, Nada Jurišić kao Meg, kao i Dušan Stanikić, koji tumači ulogu Rej Dulija.

Filmske i TV uloge

Osim pozorišta kao primarni kanal njegovog glumačkog delovanja, Saša Pilipović je tokom svoje karijere imao mnogobrojne role na televiziji i filmu, poput „Ringe Raja” i „Za kralja i otadžbinu”. 

U seriji „Selo gori a baba se češlja” iz 2008. godine, Saša je igrao ulogu Advokata, dok se iste godine u ulozi Generala pojavio u seriji „Moj rođak sa sela”. Naredne godine je delio ekran sa doajenom srpskog glumišta Velimirom Batom Živojinovićem u seriji „Seljaci”, gde je glumio Lažu.

Televizijske role imao je i u serijama „Sumnjiva Lica”, „Azbuka našeg života”, Popadija, Lako je Raletu, kao i Klan. Takođe, obavlja ulogu voditelja u emisiji „Lepota različitosti” na RTS2.

Osim uloge voditeljja, neretko se nalazi i sa druge strane scene, pa je vredno spomena da je kao “domaćin” u Kragujevcu ugostio Dejana Dragićevića u okviru emisije ‘Gurman’ koja se emituje na Balkan Trip TV.